استحصال فلز نیکل دار به روش احیای الکتریکی توسط محققان ایرانی

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، طرح استحصال فلز نیکل دار به روش احیای الکتریکی به تولید صنعتی کاتالیست‌های ریفرمینگ گاز طبیعی با استفاده کردن از نیکل گرید کاتالیستی استحصالی از کاتالیست‌های مستعمل نیکل‌دار اختصاص دارد.

درون این روش پس از تهیه محلول سولفات و نیترات نیکل از کاتالیست‌های مستعمل نیک‌دار مورد استفاده کردن درون صنایع مانند فولاد، پتروشیمی، پالایشگاهی، شیمیایی، روغن‌نباتی و غیره. با اعمال جریان الکتریکی، فلز نیکل بر روی کاتد احیا می‌شود و با محلول نیترات نیکل به طور مستقیم مورد استفاده کردن قرار می‌گیرد.

ازبرای تهیه محلول سولفات نیکل با توجه به تنوع کاتالیست‌ها، پس از دسته‌بندی آنها به دو نوع  حاوی مواد آلی و فاقد مواد آلی، دو روش متفاوت ازبرای لیچینگ مورد استفاده کردن قرار می‌گیرد و پس از آن روش الکترووینینگ ازبرای استحصال نیکل استفاده کردن می‌شود.

تهیه محلول سولفات و نیترات نیکل به طور کلی به روش لیچینگ با اسید سولفوریک یا نیتریک خالص‌سازی به وسیله تغییر PH محلول و رسوب ناخالصی‌ها هست. درون قسمت الکترووینیگ نیز عوامل مؤثر درون بهینه‌سازی انرژی مصرفی و افزایش بازه مدنظر قرار گرفته هست.

نیکل استحصالی با خلوص بسیار بالا که گرید کاتالیستی هست سپس با حال شدن مجدد درون اسید نیتریک و تنظیم دانسیته محلول و غلظت کاتیون نیکل، درون فرآیند تلقیح پایه کاتالیست‌هایی که از نیکل به عنوان فلز فعال کاتالیستی استفاده کردن می‌کنند مورد استفاده کردن قرار می‌گیرد.

این پایه های کاتالیستی می‌توانند از اکسیدهای آلومینیوم، منیزیم یا آلومینات منیزیم و آلومینات کلسیم باشد. پایه‌های کاتالیستی با قرار گرفتن درون محلول نیترات نیکل تولیدی درون دما و فشار معلوم مخزن تلقیح، درون مدت وقت وقت انتخاب شده تلقیح شده و نیکل به صورت محلول نیتراته درون حفرات این پایه‌‌های کاتالیستی که تخلخل بالایی نیز دارند وارد می‌شود.

آب آزاد و بخشی از آب ساختاری محلول درون حفرات سپس با خشک شدن درون خشک‌کن از کاتالیست خارج شده و سپس نیکل به فرم اکسیدی پس از کلسینه شدن (حرارت دادن مواد) درون دماهای بالا درون حفرات کاتالیستی نشانده می‌شود.

این عملیات تلقیح، خشک‌کردن و کلسیناسیون ممکن هست چندین دفعه تکرار شود تا به مقدار معلوم نیکل دست پیدا شود. این کاتالیست‌ها درون ریفرمرهای واحدهای پتروشیمی، فولاد و پالایشگاهی مورد استفاده کردن قرار می‌گیرد.

این طرح از سوی حسن نوائی الوار با کمک امین مردانلو، غلامرضا روح‌اللهی، سیدمحمد علی شفائی، سید بهروز حسینی، امین کریمی، رضا فضلعلی و سارا محمودی انجام شده هست.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *