ارجاع درج «دهه کرامت» درون تقویم رسمی به شورای فرهنگ عمومی

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۷۱۳ کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ با حضور سید سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، درون محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

درون ابتدای این جلسه، حیدری نماینده دانشگاه آزاد اسلامی گفت: گفته این دانشگاه درون مورد مسائل پیش آمده درون کنکور علوم پزشکی سال گذشته درون جلسه آینده مجلس شورای اسلامی ارائه می شود.

پس از سخنان نماینده دانشگاه آزاد اسلامی، موسوی از اعضای هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها نیز گزارشی از دیدارها و بازدیدهای علمی و فرهنگی اعضای این هیئت درون کشور عراق ارائه داد.

درون ادامه جلسه، حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفته اقدامات این معاونت درون برگزاری جشنواره‌های هنری محلی درون سطح کشور را ارائه کرد.

حجت الاسلام و المسلمین ساداتی‌نژاد نماینده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» درون دانشگاه‌ها عنوان کرد: درون ایام تعطیلات تابستانی بیش از ۵۰۰ دوره معرفت افزایی اساتید دانشگاه‌ها برگزار می شود.

خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور هم طی سخنانی گفت: درون آزمون سراسری که هفته گذشته برگزار شد نسبت به سال گذشته بیش از ۶۰ هزار نفر بیشتر شرکت کردند و این درون حالی هست که درون کنکور کارشناسی ارشد با کاهش داوطلب مواجه هستیم.

وی افزود: آزمون سراسری امسال و با توجه به وضعیت مناطق سیل زده با سال گذشته تفاوت داشت.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین با اشاره به افزایش قیمت ارز ادامه داد: امسال به همین دلیل درون برگزاری کنکور درون خارج از کشور با مشکلات زیادی روبرو شدیم.

کمره‌ای، نماینده وزارت آموزش‌وپرورش هم با اشاره به موضوع اوقات فراغت دانش آموزان درون ایام تعطیلات تابستانی گفت: آموزش‌وپرورش درون این زمینه ازبرای خود برنامه‌هایی را تعریف کرده هست.

روح‌الامینی هم درون این جلسه گفت: با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی» و تلاش همه مسئولان باید موضوع جمعیت به طور جدی درون مجلس شورای اسلامی پیگیری شود.

وی افزود: با توجه به نرخ جایگزینی و لزوم افزایش جمعیت کشور باید هر چه سریع‌تر این موضوع درون مجلس شورای اسلامی به سرانجام برسد.

عاملی خبر داد: درج دهه کرامت درون تقویم رسمی به شورای فرهنگ عمومی ارجاع شده هست.

سعید رضا عاملی هم درون این جلسه طی سخنانی گفت: با توجه به نقش و جایگاه کمیسیون مشورتی باید ازبرای استفاده کردن بیشتر از ظرفیت این کمیسیون تدابیری اندیشیده شود.

وی با اشاره به ارجاع موضوع درج دهه کرامت درون تقویم رسمی کشور به شورای فرهنگی عمومی افزود: با توجه به ارجاع مجلس شورای اسلامی به شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر درج دهه کرامت درون تقویم رسمی کشور این موضوع به شورای فرهنگ عمومی ارجاع شده هست.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تبریک دهه کرامت ادامه داد: دهه کرامت از ابعاد هویت قسمت ملی ازبرای جامعه اسلامی ایران برخوردار هست و با توجه به میلاد امام رضا علیه السلام و حضرت معصومه سلام الله علیها، درون این دهه مبارک می‌توان ازبرای آن یک جایگاه همدلی و همراه ملی حول ولایت و امامت قائل بود.

عاملی درون قسمت دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت ۳۵ ساله شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: درون این مدت وقت بیش از ۲ هزار مصوبه تحت عناوین مختلف و درون ۲۷ قالب به تصویب رسیده هست.

وی افزود: حدود ۸۵ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب اسناد راهبردی و مرجع حوزه فرهنگ، علم، فناوری و تعلیم و تربیت اختصاص داشته هست.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، ادامه داد: هفته گذشته موضوع تشکیل ستاد راهبری اجرای سند مهندسی فرهنگی با رئیس جمهور درون میان گذاشته شد و ایشان با توجه به این نکته که ریاست ستاد با رئیس جمهور یا معاون اول رئیس جمهور هست، به معاون اول رئیس جمهور ابلاغ کردند تا طی چند هفته آینده این ستاد تشکیل جلسه دهد.

عاملی گفت: موضوع فرهنگ موضوع مهمی هست و همه ما نسبت به این با اهمیت که زیست بوم زندگی مردم را تشکیل می‌دهد خواهان توجه هستم و لازم هست با روش‌های مقبول و منطقی به تقویت فرهنگ کمک کنیم.

عاملی با اشاره به جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی درون نظام حقوقی کشور گفت: نباید با عوض شدن مسئولان اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی دچار تلاطم شود.

وی افزود: تراکم و انباشت قوانین و مقررات هم از مشکلات دیگر کشور هست که بصورت جدی خواهان تنقیح قوانین مقررات هستیم و با توجه به تراکم مصوبات، شورای عالی انقلاب فرهنگی، از این امر مستثنی نیست.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: درون نقشه جامع علمی کشور ۲۲۴ کار مقرر شده هست و درون این زمینه چشم‌انداز و مسیر کار تا حدود زیادی روشن هست.

عاملی گفت: ولی درون حوزه فرهنگ با مشکلاتی مواجه هستیم و چشم‌انداز و مسیر کار درون این حوزه چندان روشن نیست.

وی افزود: این درون حالی هست که دشمنان ما درون تهاجم فرهنگی و شبیخون کاملاً حساب شده کار می‌کنند و مثلاً درون پشت کشف حجاب‌های صورت گرفته درون کشور برنامه دشمنان مشاهده می‌شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، با اشاره به اصلاح ساختار دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی هدف از تشکیل ستاد علم و فناوری تکمیل چرخه علم از پیش از دبستان تا آخر تحصیلات عالیه هست.

عاملی گفت: این حیطه اختیارات از حیطه اختیارات ستاد راهبری نقشه جامع علمی  کشور بسیار گسترده‌تر هست.

وی با اشاره به تفکیک حیطه اختیارات و صلاحیت‌های مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: بیش از ۲۰ مورد و از جمله مورد جمعیت ازبرای تصویب قوانین از شورای عالی انقلاب فرهنگی به مجلس شورای اسلامی ارجاع شده هست.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: متقابلاً بعضی موارد هم از جانب مجلس شورای اسلامی به شورای عالی انقلاب فرهنگی  ارجاع شده هست.

عاملی با اشاره به شکل‌گیری ستاد علم و فناوری و ستاد فرهنگ درون دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: باید هم کمیسیون‌های تخصصی جایگاه خود را ذیل این دو ستاد تعریف کنند.

پس از سخنان عاملی اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند، که اهم آن به شرح ذیل هست: لزوم جوان‌سازی ساختار دبیرخانه، استفاده کردن از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های مراکز فرهنگی و علمی حوزوی و دانشگاهی، استفاده کردن بهینه از بودجه و امکانات و ارتقای بهره‌وری، بهره‌گیری از تجربیات سایر نهادهای سیاست‌گذار، ورود مؤثر شورای عالی انقلاب فرهنگی به حوزه آسیب‌های اجتماعی درون میان قشر دانشجو، تخصیص اعتبار لازم ازبرای اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی از طریق تعامل با نهادهای مسئول و تنقیح و پالایش مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی.

پس از ارائه نظرات اعضا، عاملی هم طی سخنانی گفت: با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی» مبنی بر جوان‌سازی ساختار اجرایی کشور این موضوع درون دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با جدیت پیگیری می شود.

پس از سخنان عاملی گفته بابایی نماینده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران پیرامون موضوع نحوه مصرف فرهنگی کشور ارائه شد.

وی با اشاره به تأثیر وضیعت اقتصادی جامعه درون مصرف فرآورده‌های فرهنگی درون کشور گفت: از نیمه دوم سال ۱۳۹۶ و با توجه به مشکلات اقتصادی کشور سهم مصرف کالای فرهنگی از ۱۰ درصد به ۲ درصد کاهش یافته هست.

بابایی افزود: بعضی مشکلات و ناهنجاری‌های اجتماعی حاصل تلقی خانواده‌ها از حوزه فرهنگ و هنر هست که درون این تلقی حوزه فرهنگ و هنر از حالت جدی به حالت تفریح تغییر جایگاه داده هست.

نماینده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: کاهش حضور اعضای خانواده درون خانه که منجر به تضعیف نقش خانواده درون تربیت فرزندان شده هست یک خطر بزرگ ازبرای جامعه ماست.

وی افزود: بعضی ناهنجاری‌های اجتماعی که درون میان دانش آموزان مشاهده می‌شود نشانه‌ تغییر الگوی تربیتی جامعه هست.

بابایی درون ادامه با اشاره به ابعاد دیگری از این تغییر الگو گفت: آنچه که سلبریتی سالاری معروف شده و فضای مجازی هم به آن دامن می‌زند، موجب زوال مرجعیت خانواده‌ها درون تربیت فرزندان شده هست.

استاد پژوهشگاه علوم انتظامی افزود: متأسفانه اقدامات فرهنگی و اجتماعی بیشتر سلبی هست و درون ارائه مدل پوشش، تفریح و… کم‌کاری شده هست.

وی ادامه داد: درون حوزه نفوذ فرهنگی نقش سفارتخانه‌ها و بعضی دیپلمات‌ها درون برگزاری محافل ضد فرهنگی مورد رصد قرار گرفته و گفته این موضوع به نهادهای ذی‌ربط ارائه شده هست.

پس از ارائه گفته نماینده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند که اهم آن به شرح ذیل هست: توجه به پیوست فرهنگی همه اقدامات و تصمیم‌های اتخاذ شده درون حوزه اقتصادی، اجتماعی و … تفکیک میان مناطق مختلف شهرهای بزرگ درون الگوی مصرف فرهنگی، لزوم نقد ریشه‌ای مبانی اومانیستی تمدن  غرب و ارائه دستاوردهای این نقد ازبرای نسل جوان، ترویج روحیه مسئولیت‌پذیری و تبیین فواید این روحیه درون ثبات جامعه و تفکیک میان فرهنگ به معنای اخص و رفتار اجتماعی.

انتهای پیام/ 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *