ارائه روشی ازبرای تحقیق سلامت سازه‌های مناطق زلزله خیز

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از رابطه ها عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مریم واحدی، محقق دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه حفظ یکپارچگی ساختاری درون حین بهره برداری اهمیت به‌سزایی درون تامین عملکرد سازه دارد، گفت: وجود عوامل متنوع آسیب و عدم اطمینان کامل به طراحی اولیه و اجرا، سبب به کارگیری روش‌های پایش سلامت سازه‌ درون دهه‌های گذشته شده هست.

وی همچنین اضافه کرد: نتایج بررسی ها صورت گرفته نشان می‌دهد ارزیابی وضعیت یک سازه گاهی به ‌سادگی امکان‌پذیر نیست چون تغییرات درون مشخصات سازه‌ای همواره به معنی وقوع خرابی درون آن نیست بلکه ممکن هست ناشی از اثرات عواملی همچون اندرکنش خاک و سازه یا وجود عدم قطعیت‌ها باشد. بنابراین لازم هست این اثرات ازبرای بهبود نتایج درون مسیر تحقیق سلامت سازه مورد توجه قرار گیرند.

واحدی پایش سلامت سازه‌ها با تکیه بر قابلیت اطمینان و درنظر گرفتن اندرکنش خاک و سازه را عنوان این مطالعات ذکر کرد و ادامه داد: درون این پژوهش، روش‌های نوینی ازبرای پایش وضعیت سازه‌ها تحت تاثیر زلزله ارائه شده و علاوه بر آن روش‌هایی ازبرای احتساب عدم ‌قطعیت‌ها درون این مسیر توسعه داده شده هست.

مجری طرح اساس روش این پژوهش را معادلات ریاضی حاکم بر رفتار سازه‌ها و چگونگی تغییر ویژگی‌های دینامیکی سازه درون اثر خرابی،‌ عنوان کرد و گفت: درون طول دهه‌های گذشته مبحث شناسایی خرابی و پایش سلامت سازه‌ها با روش‌های غیر مخرب، بسیار مورد توجه قرار گرفته و هدف کلی چنین روش‌هایی بدست آوردن ارزیابی دقیقی از شرایط فعلی سازه درون هر لحظه از وقت بهره‌برداری و پیش‌بینی و مدیریت خرج‌های ناشی از نگهداری و تعمیرات آن هست.
وی با تاکید بر اینکه با استفاده کردن از دستاوردهای این تحقیق امکان تصمیم‌گیری صحیح نسبت به بازسازی و نگهداری سازه، قبل از وقوع خرابی فاجعه ‌دفعه فراهم می‌شود، اظهار کرد: به طور کلی علاوه بر کاهش خرج‌های نگهداری، بهبود ایمنی و قابلیت اطمینان از مزایای اصلی پایش سلامت سازه هست و درون این زمینه دستاوردهای رساله ازبرای شناسایی خرابی و بهنگام کردن مدل سازه قابل استفاده کردن هست.
مجری طرح با اشاره به مزایای رقابتی این طرح، خاطر نشان کرد: درون این پژوهش اثر اندرکنش خاک-سازه و عدم قطعیت‌های ناشی از خطای اندازه‌گیری و مدل‌سازی درون مسیر پایش سلامت سازه مورد ارزیابی قرار گرفته و ازبرای این قصد علاوه بر معادلات ریاضی از تکنیک نوین هوش مصنوعی نیز بهره گرفته شده هست.
وی با بیان اینکه بیشتر روش‌های موجود ازبرای تشخیص آسیب درون سازه‌ها بر اساس استفاده کردن از تحریک‌های اجباری خارجی توسعه یافته‌اند، یادآور شد: درون بسیاری از موارد، پایش سلامت سازه‌ی موجود با چنین روش‌هایی، به دلیل مخالفت مالکین یا نهادها با اعمال دفعه خارجی امکان‌پذیر نیست و درون این رساله، شناسایی آسیب با استفاده کردن از جواب لرزه‌ای که درون آن همه درجات آزادی سازه بدون احتیاج به اعمال دفعه خارجی تحریک می‌شوند مورد توجه قرار گرفته هست.
واحدی کاربردهای عمده روش‌های ارائه شده درون این پژوهش را پیشگیری از وقوع خرابی فاجعه دفعه، جلوگیری از کاهش عمر مفید سازه‌‌ها و ممانعت از تلفات احتمالی جانی و مالی ذکر کرد و افزود: درون بسیاری از مناطق لرزه‌خیز از جمله ایران، مجموعه‌ای از زمین‌لرزه‌های با شدت کم، پیوسته درون حال وقوع هست. چنین زمین‌لرزه‌هایی اگرچه منجر به ایجاد خرابی درون سازه نمی‌شوند ولی می‌توان بر اساس روش‌های ارائه شده درون این رساله از جواب سازه درون مقابل چنین زلزله‌هایی ازبرای شناسایی وضعیت سلامت آن استفاده کردن کرد.
این طرح با راهنمایی فرامرز خوشنودیان از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی شده هست.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *